Dr.Meltem YAMAN

  1. Anasayfa
  2. Yazarlarımız
  3. Dr.Meltem YAMAN

Dr.Meltem YAMAN

MYaman

İnsan Kaynakları Yönetimi, Seçme-Yerleştirme, Yönetici Seçimi ve Yönetim Danışmanlığı alanlarında çeşitli sektörlerde 15 yılın üzerinde bir iş deneyimine sahiptir. İş yaşamı boyunca Genel Müdür veya Ülke Müdürü düzeyinden;
yeni mezunlara dek yüzlerce kişi ile iş görüşmesi yapmış, işe alım süreçlerini yürütmüş, karar vericilerin tercihlerini gözlemleme olanağı bulmuştur. İş yaşamının üçüncü yılında bir firmanın kurucu ortağı olmuş, yerel ve çokuluslu firmalarda çalışmış ve 2001 yılında insan kaynakları konusunda kendi aile firmalarını kurmuştur.  Mühendislikten, tıbba, bilişimden, GSM’e, ilaç sektöründen havacılık firmalarına dek çok geniş bir yelpazede farklı sektörden firmaları, iş süreçlerini, görev tanımlarını, çalışan özelliklerini öğrenme olanağı bulmuştur.

Doktora eğitimi sürerken üniversitelerde yardımcı ders kitabı olarak tavsiye edilen bir kitabı yayınlanmıştır (  İnsan Kaynakları – Kişi ve Kurumlara Öneriler)Uzun yıllar insan kaynakları konularında çeşitli gazetelerde, web sitelerinde haftalık yazılar yazmış ve yazmaktadır. Bunlar arasında Hürriyet ve Milliyet İnsan Kaynakları ekleri, BTHABER gibi yayınlar bulunmaktadır.

Dr. Meltem Yaman halen Yardımcı Doçent kadrosu ile Nişantaşı Üniversitesi İktisadi, Ticari ve Sosyal Bilimler Akademisinde Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanıdır. Ayrıca Nişantaşı Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Yüksek Lisans Programında ders vermektedir. Ayrıca 2010 yılından itibaren Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsündeki yüksek lisans programlarında Türkçe ve İngilizce olmak üzere Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi, Örgütsel Davranış, Öğrenen Organizasyon, Örgütsel Değişim ve Gelişim, Stratejik Yönetim ve Yenilik Yönetimi, Yönetim Organizasyon gibi konularda ders vermektedir.

Dr. Meltem Yaman 1970 Tekirdağ doğumludur. Tekirdağ Namık Kemal Lisesi, İTÜ İşletme Mühendisliği, İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Yüksek Lisansı, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Örgütsel Davranış doktorası mezunudur. Halen tez ve projeler yürütmekte, akademik yayınlar yapmakta yurtiçinde ve yurtdışındaki konferanslarda konuşmacı olarak yer almaktadır.