Fikirdenklerle bebeloji üzerine

  1. Anasayfa
  2. GUNCE
  3. Fikirdenklerle bebeloji üzerine

Fikirdenklerle bebeloji üzerine


Geçtiğimiz aylarda Fikirdenk annesi Sena’dan gelen bir davet maili doğrultusunda soluğu Altunizade’deki Mercure Hotel’de aldık. Güzel hazırlanmış bir toplantı salonu kahveler, atıştırmalıklar epey profesyonel bir ortam… Konuklar geçen hafta Deniz’in yazdığı Fikirdenk anneleriydi. Yani devamlı araştıran, kendileri ve çocukları için gündemi, trendleri yakından takip eden arkadaşlarımız… Hemen hepsinin bloğu var ve aktif olarak yazıyorlar. Hepsinin bloğunu, sitesini tam olarak bilmediğim için tam bir liste veremeyeceğim. Kimileri doğum fotoğrafçısı, kimileri kendi anne-bebek e-ticaret sitelerini yönetiyor, kimileri şu an sadece evde annelik mesleğini icra ediyor. Konunun bebekler ve çocuklarla ilgili astroloji olduğunu ve sohbet toplantısının konuşmacı konuğunun da Oğuzhan Ceyhan olduğunu biliyordum ama detaylar hakkında açıkçası çok da bir fikrim yoktu.

Toplantıya biraz yancı kontenjanından katıldığımı itiraf edeyim. Katılımcıların tamamı bayan olan toplantıda konuşmacı konuğumuz ile beraber tek bay bendim. Hatta bazı hanımlar “kimdir bu adam?” bile demişler.  Ama itiraf edeyim konu ilgimi çekti ve yayınevimizin kitapları arasında da normal astroloji üzerine epey eser bulunuyor. Bu nedenlerle bebek astrolojisi nedir, ne değildir bir göz atmakta fayda var diyerek toplantıya katıldım.

Bu noktada konuşmacı konuğu sizlere biraz tanıtmakta fayda var. Kimdir Oğuzhan Ceyhan? Astrolojiyi Carl Gustav Jung’un psikolojik çözümlemeleri ve Adler’in organodinamik temelli yaklaşımları ile uygulamakta. Mundalin (dünya ve ülkeler), kariyer, finans, sağlık ve politik astroloji dallarında uzmanlaşmış. Bu konularda astrolojik yorum yaparken Astrocartography, Tibetian ve Spiritüel Astroloji tekniklerini kullanmakta. ISAR (International Society for Astrological Research, Inc.), AA (The Astrological Association of Great Britain) üyesi. 1992 yılından beri Astroloji konusunda bireysel ve kurumsal danışmanlık yapmakta. Oğuzhan Bey’in eşi ve bir anlamda sağ kolu olan Funda Ceyhan’dan da bahsetmeden olmaz. Funda Hanım Mimar Sinan Üniversitesi İçmimarlık bölümü mezunu. 1994 yılından beri İçmimarlık, Feng Shui ve Engelli Mimarisi konusunda bireysel ve kurumsal danışmanlık yapmakta. İçmimari ve Feng Shui’yi bir araya getirmekte ve insanların hayat kalitesini artıracak yaşam modeli önerileri sağlayarak danışanları ile birebir çalışmakta.
Oğuzhan Bey çok hoşsohbet bir adam orası kesin. İlk birkaç dakika süren ısınma turlarının ardından herkesin kanı birbirine ısındı. Kendisi bizleri astrolojinin en genel birkaç başlığı hakkında bilgilendirdikten sonra herkesin merak ettiği konuya yani bebeklerin ve çocukların astrolojiden nasıl etkilendiklerine geldi. Burada olmazsa olmaz bilinmesi gereken birkaç nokta var. Çocuğunuzun burcunu -hem ay hem güneş burcunu- hem de doğum saatini tam olarak bilmeniz gerekiyor. Sonra gelsin sorular! Acaba çocuğum büyüyce hangi mesleği seçecek, müziğe, resme v.b. yeteneği olacak mı? Sağlığı nasıl olacak? Hangi hastalıklara karşı hassasiyeti olabilir?

Astroloji bir nevi faldır savına katılmıyor Oğuzhan Bey ve diyor ki, astroloji mutlak kaderi değiştiremez ama olasılıkları size gösterir. Bu noktadan sonra hazırlıklı olmak, tedbir almak sizin elinizde. Astroloji karşınıza çıkacak karanlık bir yolu belki değiştirmiyor ama size yoldaki engebeleri ve faydaları gösteren bir fener kazandırıyor.

Örneğin haritanıza gore sağlıkla ilgili sorunlar yaşayacak olmanız sizi üzebilirken, bunun sadece birkaç gün sürecek bir dönem olduğunu bilmek sizi ferahlatıp bu birkaç günü, geçeceğini bilmenin rahatlığıyla huzurlu geçirmenizi sağlayabilir. Bazen kulağınıza kötü görünen olaylar aslında belki de hayatınızı en güzel şekilde yönlendirecek olanlar… Mesela tatsız bir hastalık sebebiyle yaptığınız bir hastane ziyaretinde hayatınızın aşkıyla tanışabilirsiniz…